Hoppa till huvudinnehållet

Fyra unga misstänks för stenkastningen: ”Har förhörts”

Publicerad:
Frida Hjalmarsson och David Johansson satt i bil på väg österut på E18 när det small till i vindrutan. Nu är fyra ungdomar misstänkta för att ha legat bakom händelsen.
Frida Hjalmarsson och David Johansson satt i bil på väg österut på E18 när det small till i vindrutan. Nu är fyra ungdomar misstänkta för att ha legat bakom händelsen.

Barnfamiljen fick sin vindruta krossad.

Nu misstänks fyra unga ligga bakom händelsen.

Två av dem är barn under 15 år.

Det var förra helgen som familjen Johansson Hjalmarsson från Kil kom åkande på E18 i höjd med Kristinehamn när något, troligen en sten, träffade vindrutan på deras bil.

En decimeter nedanför träffen satt familjens fyraåring och sov.

Alla i bilen klarade sig och pappa David Johansson som satt bakom ratten lyckades hålla bilen på vägen och styra in på en avfart.

Polisen gick efter händelsen ut och vädjade om tips och nu har fyra ungdomar fått advokater och förhörts.

– De är delgivna misstanke om försök till synnerligen grov misshandel, framkallande av fara för annan och skadegörelse, säger åklagaren Anna Andersson.

En sten träffade vindrutan på familjen Johansson Hjalmarssons bil.
En sten träffade vindrutan på familjen Johansson Hjalmarssons bil. Foto: Polisen Kristinehamn

Det är stenen mot familjen Johansson Hjalmarsson som rubricerats som försök till synnerligen grov misshandel.

– Det andra fallet rör en bil som körde på en sten och fick punktering, säger Anna Andersson.

Under 15 år

Hon vill inte säga hur gamla de misstänkta är, men av handlingar NWT tagit del av framgår det att två är under 15 år.

Efter att de fyra ungdomarna identifierats har ytterligare stenkastning förekommit på E18 i höjd med Kristinehamn.

– Men det är inget som någon i min undersökning har delgivits, säger Anna Andersson.

Polisen har tidigare sagt att det är uppmärksamheten i media som lett fram till att de misstänkta identifierats:

– Oavsett om man är inblandad i detta eller inte så får vi hoppas att budskapet nått fram. Att det är otroligt farligt att kasta sten på bilar, säger Anna Andersson.

Texten kan komma att uppdateras.

Artikeltaggar

ÅklagareBrott, lag och rättE18KristinehamnMisshandelSkadegörelse

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.