Hoppa till huvudinnehållet

Två bilister krockade – ena bilen hamnade i diket

Publicerad:
En trafikolycka inträffade i Eda kommun.
En trafikolycka inträffade i Eda kommun. Foto: Johan Nilsson/TT

Två personer fördes till sjukhus efter en krock på 61:an utanför Eda på onsdagseftermiddagen.

Räddningstjänst, ambulans och polis larmades till olyckan som skett strax söder om Eda kyrka. Två bilar ska ha krockat strax innan klockan 17.00 och den ena bilen hamnade i diket.

– Två personer är inblandade i olyckan och de hade tagit sig ur bilarna på egen hand, säger en operatör hos SOS alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.

Båda personerna fick köras till sjukhus med ambulans, men ska inte vara allvarligt skadade.

Vid 17.30 stängde räddningstjänsten av vägen för att möjliggöra bärgning av bilarna. Vägen väntades öppna igen klockan 18.10.

Artikeltaggar

EdaEda kyrkaOlyckorOlyckor och katastroferTrafikverket

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.