Hoppa till huvudinnehållet

Värmlandsbro åker ur serien

Publicerad:

Värmlandsbro har inte haft det lätt i division 4 Värmland herr i fotboll. Efter matchen mot Råtorp på hemmaplan står det klart att laget åker ur serien, efter ännu en tung förlust. Slutresultatet skrevs till 1-2 (0-1). Laget har bara tagit fyra segrar den här säsongen.

– Tycker det var en jämn match som kunde slutat hur som helst. Tycker vi har första halvleken och sedan tar Råtorp över mer i andra halvleken. Råtorp kontrar in 1-2 när vi flyttar fram för att gå för ett segermål, kommenterade Värmlandsbros tränare Anders Eldh.

Omar Soukkar blev matchhjälte med sitt avgörande 2-1-mål efter 75 minuter.

Råtorp tog ledningen strax före halvtidsvilan, genom Mattias Olsson. I 66:e minuten slog Axel Carlsson till, och kvitterade för Värmlandsbro.

I den 75:e minuten avgjorde Omar Soukkar matchen.

Det här var Värmlandsbros andra uddamålsförlust den här säsongen. Det var även Råtorps tredje uddamålsseger.

Matchresultatet innebär att Råtorp ligger kvar på tionde plats.

I nästa match möter Värmlandsbro Karlskoga SK borta på fredag 29 september 19.30. Råtorp möter IFK Kristinehamn lördag 30 september 15.00 hemma.

Artikeltaggar

BrovallenDivision 4 VärmlandFotbollRåtorps IKVärmlandsbro SK

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.