Hoppa till huvudinnehållet

Efter stormen innan premiären – tränaren gör comeback i Karlstad

Publicerad:
Mattias Karlsson är tillbaka som tränare för Karlstad IBF:s damer.
Mattias Karlsson är tillbaka som tränare för Karlstad IBF:s damer. Foto: PER WIKLUND

Det har stormat runt Karlstads damer.

Klubben gjorde sig av med tränarduon Thobias Ohlsson och Marcus Olovsson, nu kommer ett nygammalt ansikte tillbaka.

– Det var ett naturligt steg, säger sportchefen Torbjörn Tärnbro i ett pressmeddelande.

Mattias Karlsson är tillbaka i KIBF.

Tränaren kommer senast från ett uppdrag som förbundskapten för Kanadas herrlansdslag – ett jobb han kommer behålla parallellt med uppgifterna i Karlstad.

– Mattias ”slashing” Karlsson är tillbaka i båset igen. Han tänkte ta ett år fritt från att träna ett klubblag. Han blev förbundskapten för Kanadas herrlag istället, något han kommer att kombinera med tränarsysslan hos oss. När vi nu står i fas med att besätta båset ytterligare så var det naturligt att höra av sig till honom. Han kommer att vara med i båset redan mot Warberg på lördag, säger sportchefen Torbjörn Tärnbro.

I premiären leddes laget av trion Sara Dahlström, Mikaela Målström och Kjell-Owe Pettersson.

Artikeltaggar

InnebandyKanadaKarlstadKarlstad IBFMattias KarlssonTorbjörn Tärnbro

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.