Få kan ha undgått betydelsen av modern informations teknologi. Världens alla oroligheter och hot tycks aldrig sina i antal. I Karlstad finns redan Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB); en framgångsrik universitetsutbildning inom datavetenskap samt en framgångsrik privat IT-sektor.
Varför då inte satsa på att bilda ett IT-säkerhetsförband inom hemvärnet i Karlstad, Värmland? Med tanke på alla "IT-kunniga" värmlänningar så bör ett dylikt förband inte bli annat än en succé. Givetvis till alla "IT-marodörers" stora sorg, såväl inom som utom riket Sverige.
Myndighetschefer, landshövdingen, universitetet, Hemvärnet och den privata sektorn kan säkerligen ta sig an uppgiften att agera för ett värmländskt IT-säkerhetsförband på ett framgångsrikt sätt.
IT-säkerhet