Grums 2 vann med 1-0 på hemmaplan mot Gunnarskog/Bortan i division 6 Värmland västra herr i fotboll. Elias Fredriksson gjorde matchens enda mål i andra halvleken.
Gunnarskog/Bortans tränare Stephan Retzman tyckte så här om matchen:
– Vi gör en jättebra match och resultatet kunde varit det omvända. Vi har lätt 4-5 rejäla målchanser så det var extra surt att få ett baklängesmål i den 83:e minuten, inte rättvist sett till matchen. Vi har ju lite mer än Grums spelmässigt så ett oavgjort resultat hade speglat matchen bra tycker jag. Vi får ge beröm idag till Anton Brask och Abdi Somow. Vi ligger på rätt sida nedflyttningsstrecket just nu, men vi har två mycket viktiga matcher kvar som vi laddar lite extra mot. Vi kommer behöva minst en seger till för att slippa nedflyttning tror jag.
Segern var Grums 2:s fjärde på de senaste fem matcherna, och femte raka segern på hemmaplan.
Det här var Grums 2:s tredje uddamålsseger den här säsongen. Förlusten var också Gunnarskog/Bortans tredje uddamålsförlust.
För Grums 2 gör resultatet att man nu ligger på femte plats i tabellen, medan Gunnarskog/Bortan är på nionde plats.
Grums 2 tar sig an Eskilsäter i nästa match borta lördag 16 september 11.00. Gunnarskog/Bortan möter samma dag 16.00 Gillberga hemma.