Hoppa till huvudinnehållet

Wilma Forsberg målskytt när Rävåsen föll

Publicerad:

Rävåsen förlorade mot Älvsjö AIK i division 1 mellersta dam i fotboll på Kilsta IP. 1-4 (0-1) slutade matchen på lördagen.

– Vi startar matchen på ett bra sätt och skapar två, tre riktigt bra lägen att ta ledningen. Men tyvärr så åker vi på en omställning som avslutas med ett distansskott i bortre krysset. 0-1 står sig i halvlek, ett resultat som jag inte tycker är rättvist med tanke på de chanser som vi skapar. I andra halvlek så får Älvsjö en bra start och gör 2-0 på ytterligare en omställning. Vi reser oss och gör 2-1 genom Wilma Forsberg, sedan har vi några riktigt bra lägen till 2-2 men deras målvakt räddar och de lyckas med sitt omställningsspel och är effektiva i avgörande lägen. Vi möter p18 nästa helg och får helt enkelt kriga vidare, kommenterade Rävåsens tränare Dennis Fransson.

Matchen var mållös till Älvsjö AIK tog ledningen efter en knapp halvtimmes spel, genom Terese Markelund. Direkt efter pausen nätade Lawlaw Nazeri och ökade Älvsjö AIK:s ledning.

Med en dryg halvtimme kvar att spela nätade Wilma Forsberg och reducerade åt Rävåsen. Mer än så blev det dock inte för Rävåsen.

Naomi Schultze ökade Älvsjö AIK:s ledning med knappa kvarten kvar.

Och med nio minuter kvar att spela ökade Älvsjö AIK ledningen genom Nina Garibija. 1-4-målet blev matchens sista.

Rävåsen har en oavgjord och fyra förluster och 4–18 i målskillnad på de senaste fem matcherna, medan Älvsjö AIK har två vinster, en oavgjord och två förluster och 9–5 i målskillnad.

Det här betyder att Älvsjö AIK ligger på nionde plats i tabellen, och Rävåsen är på 13:e plats.

I nästa omgång har Rävåsen P 18 IK borta på Gutavallen, söndag 17 september 12.00.

Artikeltaggar

Älvsjö AIKFotbollKilsta IPRIK Karlskoga

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.