Hoppa till huvudinnehållet

Så förvandlade Malin villaträdgården till en gårdsbutik: ”Närodlat och nyplockat”

Publicerad:
Dahlior får ofta bli stommen i Malins buketter.
Dahlior får ofta bli stommen i Malins buketter. Foto: Tommy Pedersen

Det började som ett självförsörjningsprojekt på villatomten.

Nu jobbar Malin Myrin heltid med försäljning av egenodlat från Rosenborgslannet på Hammarö.

– Nu är det fokus på blommor.

120 vårplanterade dahliaknölar står nu för höstprakten i villaträdgården på Hammarö som sakta men säkert förvandlats till en mindre handelsträdgård. Det prunkar, kort sagt, och Malin Myrin har många varianter att välja på till sina buketter.

– Allt regnande har gjort att det ändå inte blommar riktigt så mycket som jag behöver, säger Malin.

Senaste året har många nya odlingsbäddar kommit till.
Senaste året har många nya odlingsbäddar kommit till. Foto: Tommy Pedersen

Paret Malin och Kim Myrin köpte villan på Rosenborgsvägen för sju år sedan.

– Första reaktionen var ”oj, vilken stor trädgård”.

Tanken växte fram att försöka bli självförsörjande på grönsaker.

När odlingarna gav mer än de själva kunde ta vara på ställde de ut överskottet på gatan.

– Det var till exempel äpplen och kryddknippen. Då var det gratis, säger Malin.

Lök i pappersstrutar, grönsaker, perennplantor, fröer, och snittblommor finns i gårdsbutiken där utbudet ändrar sig efter säsongen.
Lök i pappersstrutar, grönsaker, perennplantor, fröer, och snittblommor finns i gårdsbutiken där utbudet ändrar sig efter säsongen. Foto: Tommy Pedersen

Nästa steg var att ställa upp ett bord vid grinden och sälja med självbetjäning.

– Sedan rullade det bara på, säger Malin.

Senaste året har de utökat verksamheten och håller öppet i gårdsbutiken fyra dagar i veckan. Förra året började hon tro på att det skulle kunna gå att jobba heltid med Rosenborgslannet.

– Vi tar det år för år och ser hur det går.

En av många snittblommor i ”lannet”, blomstermorot.
En av många snittblommor i ”lannet”, blomstermorot. Foto: Tommy Pedersen

På våren säljer de mest plantor de själva drivit upp. Nu är det mer grönsaker och snittblommor.

– Efterfrågan finns, det vi ställer ut i butiken går åt, säger Malin.

Ena delen av trädgården är helt täckt av odlingsbäddar/lådor av olika slag. Vissa är vanliga pallkragar, andra är kantade med fårull eller bitar av trädstammar.

– Vi vill ha det naturliga och lite vilda i trädgården. Det känns så bra när jag märker att folk blir kvar här ganska länge och kanske sätter sig på en bänk en stund, säger Malin.

– Det är det jag vill, att det ska vara ett harmoniskt ställe där folk kan vila en stund. Det är skönt att lämna det där att allt ska var perfekt.

  • Malins glasblommor av loppisfynd.
    Malins glasblommor av loppisfynd. Foto: Tommy Pedersen
  • Röd solhatt.
    Röd solhatt. Foto: Tommy Pedersen
  • Blå martorn.
    Blå martorn. Foto: Tommy Pedersen
  • Trädgårdsdekoration som Malin tillverkar.
    Trädgårdsdekoration som Malin tillverkar. Foto: Tommy Pedersen
  • Blodtopp.
    Blodtopp. Foto: Tommy Pedersen
  • Högsäsongen är över i grönsakslandet.
    Högsäsongen är över i grönsakslandet. Foto: Tommy Pedersen

Närmast huset är det mest blommor till buketter.

– Jag gör en del på beställning till bröllop och födelsedagar, men mest är det färdiga buketter som säljs i butiken, säger Malin.

– Folk uppskattar att det är närodlat och nyplockat.

Bakom butiken och växthuset tar grönsaksodlingar vid, men där börjar det bli tomt i raderna, säsongen går mot sitt slut.

Ståtlig solros lyser i enskild prakt.
Ståtlig solros lyser i enskild prakt. Foto: Tommy Pedersen

– Vi håller på så länge vi har nåt att sälja, säger Malin Myrin som den här veckan förbereder för att delta i värmländska designeventet Formrundan under helgen.

– Då blir det fokus på blommor av olika slag för min del. Både snittblommor och glasblommorna som jag gör, säger Malin.

Nytt för året är också att samarbetet med andra lokala tillverkare, till exempel grillkol från Deje och växttorn i trä av återbrukat virke tillverkade på Hammarö. En biodlare har satt en kupa i trädgården.

Malin Myrin ser gärna att besökare stannar en stund och ser sig om i trädgården.
Malin Myrin ser gärna att besökare stannar en stund och ser sig om i trädgården. Foto: Tommy Pedersen

Samtidigt som Malin avslutar säsongen växer planerna på utökning. Plats för mer potatis är en sak. Fler lokala samarbeten är en annan.

– Där ska jag sätta spaden sen, säger Malin och pekar på den del av trädgården som fortfarande täcks av en gräsmatta.

Där ska det bli mer blommor.

I november lägger sig lugnet och varar ett par månader innan det är dags att börja odla igen.

– Först ska jag natta alla dahlia-knölar för vintern.

Malin i ett bestånd av röd solhatt. Hon lägger mycket tid på att rensa och underhålla bland blommorna för att blomningen ska fortsätta länge.
Malin i ett bestånd av röd solhatt. Hon lägger mycket tid på att rensa och underhålla bland blommorna för att blomningen ska fortsätta länge. Foto: Tommy Pedersen

Artikeltaggar

BlommorDjur och naturGrönsakerHammaröTrädgård

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.