Hoppa till huvudinnehållet

Nya ägare till tomt i Sysslebäck – priset: 4 700 000 kronor

Publicerad:

Lena Cathrin och Ralf Jörgen Johansson, båda 65 år, från Hälsö, är nya ägare till tomten på Illern 49 i Sysslebäck.

Säljare är Branas Utvikling AS. Ägarbytet blev klart i augusti 2023 och priset blev 4 700 000 kronor. Tomten är 578 kvadratmeter stor.

Alldeles i närheten såldes i november förra året en annan tomt, på Illern 50. Där blev priset 4 499 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts sju hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Illern 23, som gick för 6 536 000 kronor.

Artikeltaggar

Bostad och byggenFastighetsaffärerSysslebäckTorsby kommunVärmlands län

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.