Hoppa till huvudinnehållet

Efter vansinneshoppet på E18 – polisen förtegen: ”Förundersökning pågår”

Publicerad:
Här hoppar 20-åringen ut på E18.
Här hoppar 20-åringen ut på E18.

20-åringen hoppade ut ur bilen på E18.

En förundersökning om ärendet har upprättats, men polisen vill inte gå in på några detaljer.

– Vi håller det för oss själva, säger polisens talesperson Anders Dahlman.

Det var i helgen, under natten till lördagen, som olyckan ägde rum. På E18 i höjd med Klaramotet i Karlstad kastade sig en passagerare frivilligt ut ur en bil i 80 kilometer i timmen.

Hela händelseförloppet filmades och spreds sedan på sociala medier.

NWT har tidigare varit i kontakt med 20-åringen som stod för vansinneshoppet, som ångrar sig.

– Detta var absolut ingen Tiktok-utmaning eller liknande, detta handlar endast om ett impulsbeslut som jag inte insåg i stunden hur allvarligt det kunde bli och jag ångrar det grovt i dag.

Efter olyckan berättade Lars Hedelin, talesperson för polisen i region Bergslagen, att den 20-årige mannen då var misstänkt för vårdslöshet i trafik samt framkallande av faran för annan och att kvinnan som körde var misstänkt för vårdslöshet i trafik.

Om de misstankarna kvarstår mot de båda eller om rubriceringarna ändrats vill inte polisen kommentera under fredagen.

Anders Dahlman, presstalesperson polisregion Bergslagen.
Anders Dahlman, presstalesperson polisregion Bergslagen. Foto: Polisen

– Jag har pratat med förundersökningsledaren. Och förundersökning pågår. Just nu har vi ingen vidare information. Vi får hänvisa till förundersökningssekretess, säger polisens talesperson Anders Dahlman och fortsätter:

– Vi håller förhör nu och det kan ändra sig. Vi håller det för oss själva.

Läs mer:

18-årige Vidar skadades i livsfarlig trend – varnar efter helgens olycka på E18SE FILMEN: Här gör 20-åringen det livsfarliga hoppet från bilenLäkaren om vansinnet på E18: Är att jämföra med att hoppa från hög höjd

Artikeltaggar

Anders DahlmanBrott, lag och rättE18FörundersökningLars HedelinOlyckorTrafikVårdslöshet i trafik

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.