Karlstadstjejen Elsa Ek, 17, är en av de som medverkar i SVT:s dejtingprogram för tonåringar som nu har premiär.
Elsa Ek är först ut i programserien och det är dessutom hennes livs första dejt.
Nu får långköraren ”Första dejten” en avknoppning för tonåringar. En av de som går på blind date i programmet är Elsa Ek från Karlstad.
– SVT har matchat ihop en med en passande dejt, berättar Elsa Ek som är påtagligt nervös inför att programmet ska sändas.
– Man äter lunch tillsammans, sedan får man avgöra om man vill ha en andra dejt eller inte.
Hon berättar att hon sökte till programmet mest på skoj.
– Jag sökte av nyfiken och jag trodde aldrig att jag skulle komma med. Jag blev väldigt förvånad, men väldigt glad när jag kom med.
Elsa Ek fick dejta Rebecca i serien och utan att vilja avslöja för mycket berättar hon att dejten gick ok.
– Det var så nervöst. Pirrigt för oss båda. Men eftersom vi hade liknande intressen blev det inte stelt. Det gick bra.
Hur kommer det att vara att se sig själv på tv?
– Väldigt speciellt tror jag. Jag kommer att sitta och stirra på mig själv och tänka på vad jag säger. Avsnittet spelades in i våras.
Att dejta i sig är ju läskigt, än mer läskigt att göra det i tv?
– Ja, det är ett väldigt speciellt koncept. Egentligen är det ingenting jag trodde att jag skulle ge mig in på, det kändes så konstigt att dejta i tv. Folk som gör det är tokiga, tänkte jag innan. Men nu sitter jag här och har gjort det, haha.
– Bara att vara inför tv-kamerorna var läskigt, sedan ska man träffa en helt okänd person och äta tillsammans. Och få igång en konversation.
Är du en erfaren dejtare?
– Nej! Det här var min första dejt någonsin! Jag var så nervös att jag inte ens kommer ihåg vad jag sa i programmet. Min dejt säger samma sak, hon minns inte heller.
”Första dejten Teens” sänds i tio avsnitt SVT med start den 22 augusti. I SVT-Play redan i natt.