Hoppa till huvudinnehållet

I NATT: Ung kvinna körde olovligt – en till sjukhus efter viltolycka

Publicerad:
Arkivbild.
Arkivbild. Foto: Johan Nilsson/TT

Vid 01.30-tiden larmades räddningstjänst, ambulans och polis till Skallerud i Grums kommun.

En personbil hade väjt för en älg och hamnat i diket.

Senare på tisdagsmorgonen misstänks en kvinna i 20-årsåldern för olovlig körning.

– Det ska vara fem personer inblandade. Räddningstjänst och ambulans är strax framme, säger Konstantina Sarigiannidou, teamledare på SOS alarm vid 01.45.

Vid 02.45 var räddningstjänst, polis och två ambulanser fortfarande kvar på platsen.

– En ambulans har åkt till sjukhus med en person, säger Jessica Hagberg, teamledare på SOS alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.

Under räddningsarbetet var vägen helt avstängd.

Vid 03-tiden var insatsen avslutad och de två övriga ambulanserna kunde vända tillbaka utan att lasta någon patient.

Vägen kunde åter öppna för trafik igen, enligt räddningstjänsten.

Senare på tisdagsmorgonen uppger polisen att fem ungdomar färdades i bilen.

– En kvinna i 20-årsåldern misstänks för olovlig körning. Ägaren till bilen misstänks för tillåtande av olovlig körning, säger Mathilda Borgström, vakthavande befäl på polisen i region Bergslagen.

Den person som fick föras till sjukhus med ambulans hade klagat över nacksmärtor.

– Ingen ska ha blivit allvarligt skadad, säger Mathilda Borgström.

Artikeltaggar

BränderGrums kommunLastbilarOlyckorOlyckor och katastroferTrafikolyckor

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.