Hur mycket tjänar spelarna i Degerfors IF? Sportbladet har listat allsvenska spelarinkomster och här nedanför ser du de fem i DIF som tjänade mest pengar förra året.
Siffrorna som listas avser taxeringsåret 2023, och det är alltså inkomsten från tjänst under 2022 som summorna visar.
Christos Gravius, 1 437 700 kronor
Nikola Djurdjic, 1 225 300 kronor
Joe Gyau, 1 013 100 kronor
Diego Campos, 917 600 kronor
Dijan Vukojevic, 798 000 kronor
Högst inkomst i allsvenskan har Magnus Eriksson i Djurgården, strax över 4,5 miljoner kronor. Tvåa är en Degerforsbekanting – Victor Edvardsen som nyligen lämnade Djurgården för spel i Go Ahead Eagles. Han hade 4,3 miljoner kronor i inkomst 2022.
Listan i sin helhet ser ni här.
Fotnot: En del spelare låser delar av sin lön eller sign on-bonus i till exempel pensioner eller fonder, de summorna syns inte här. Inkomsten ovan är den totala för året – har spelarna haft andra jobb vid sidan av fotbollen så är den med i summan.