Hoppa till huvudinnehållet

Tog sig in i bostadshus – delade ut religiösa skrifter: ”Det känns inte bra”

Publicerad:
Flera boende är oroade efter att IMC Karlstad delat ut skrifter på Campus.
Flera boende är oroade efter att IMC Karlstad delat ut skrifter på Campus. Foto: Maja Vilhelmsson

Den kristna församlingen International Mission Church har delat ut religiösa skrifter i lägenhetshus på Campus i Karlstad.

Flera boende oroar sig nu över att obehöriga tar sig in i huset.

– Det känns obehagligt.

På måndagen möttes flera av de boende på Campus av en inplastad liten bok som stod utanför deras dörr.

Avsändare av boken är IMC Karlstad och i den inplastade förpackningen fanns även en inbjudan till en av deras träffar.

NWT har tidigare rapporterat om IMC, International Mission Church.

Den kristna församlingen har tidigare riktat kritik mot moskébygget på Rud, genom en ritual.

NWT möter IMC-pastor

Nu oroar sig boende på Campus över att obehöriga lyckats ta sig in i huset.

– Jag blev förvånad när jag såg att det stod böcker i hela korridoren. Det kändes inte bra, säger en av hyresgästerna.

Detta möttes de boende av under måndagen.
Detta möttes de boende av under måndagen. Foto: Privat

För att ta sig in i de berörda husen på Campus behövs en portkod. Portarna ska vara låsta hela tiden.

– Antagligen har de gått in i samband med att någon annan har gått ut. Man vill ju inte att folk i byggnaden ska släppa in obehöriga eller dela ut koden.

Den boende fortsätter:

– Det har ju varit oroligheter innan på Campus. Skulle någon släppa in fel person, kan det ju bli större problem än det här. Flera som bor i huset delar den oron.

Boken som delats ut i lägenhetshusen.
Boken som delats ut i lägenhetshusen. Foto: Maja Vilhelmsson

Vill att det ska vara tryggt och säkert

Husen på Campus är utrustade med portkoder, som endast de boende och servicepersonal har tillgång till.

Johan Widén, vd på Carlstaden, menar att portkoderna byts kontinuerligt och ofta i samband med mycket in- och utflyttningar.

– Vi tycker inte heller det är trevligt. Vi vill att det ska vara tryggt och säkert. Folk tar sig tyvärr in om de verkligen vill, säger Johan Widén.

För att undvika att obehöriga rör sig i huset uppmanar hyresvärden till att inte dela ut koder eller släppa in obehöriga i huset. Johan Widén menar att det troligtvis handlar om någon som tagit sig in i samband med att någon lämnat huset.

– Det är många som bor i husen och de tänker väl kanske inte på vem de håller upp dörren åt eller om de möter någon som ska in samtidigt, oftast är det så. Alla i husen har inte sett varandra, så det är svårt för boende att veta vilka som bor där och inte.

NWT har sökt IMC Karlstad för en kommentar.

Kristen rörelse bakom ritualen på Rud?

Artikeltaggar

CampusEtik och religionFörsamlingarKarlstadOroligheterRudSamhälle

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.