Niklas ”Nicke snickare” Nyholm och hans fru Linn har tagit sig an disponentvillan från 20-talet med en bit i taget.
– När vi bestämt oss för nåt då kör vi tills det blir klart. Sen tar vi det lugnt igen.
Niklas och Linn Nyholm bor i det lilla området Sjötullsborg i skuggan av Kvarnberget i Karlstad. Den gulputsade villan var bostad åt disponenten på yllefabriken som hade sin verksamhet i det röda tegelhuset som ligger granne på Älvgatan i Karlstad.
– Det är regionens lokaler nu. De som svarar på 1177 sitter där.
Det är förstås praktiskt när barnen blir sjuka.
– En gång kunde jag säga att ”om du tittar ut genom fönstret så ser du honom på studsmattan”, berättar Niklas Nyholm.
Allmänpåverkan bedömdes den gången som måttlig.
Huset är ritat av arkitekt Carl Axel Hagelberg som också ligger bakom flera samtida villor i Klara.
– Han har väl ritat ett tiotal villor i stan. Man ser direkt likheter när man kommer in, säger Niklas.
Han driver firman Nicke snickare tillsammans med sin bror Markus Nyholm och har haft många uppdrag i Karlstads äldre hus.
De köpte huset för sex år sedan och det är deras första gemensamma hem.
Första gemensamma
Niklas bodde i lägenhet i Klara och Linn i Göteborg. Familjen har sedan dess utökats med två pojkar.
– Det går aldrig att bygga ett sånt här hus idag, det skulle bli alldeles för dyrt, säger Niklas.
De började med att säkra huset utifrån och gjorde i ordning tak och fasad.
En sak är de väldigt överens om.
Sätter mål
– Vi vet att det är döden att smårenovera lite hela tiden, säger Linn som jobbar med förpackningsdesign.
– När vi kör så kör vi. Vi planerar noga och sätter mål. När det är klart kan vi ta det lugnt tills vi börjar med nästa grej.
När ytterskalet var klart började de göra i ordning köket.
En vägg har flyttats och jungfrukammaren har blivit grovkök.
– Vi gör om men det ska se ut som om det alltid har varit så. Vi behåller stilen, säger Linn.
De har slagit ihop köket och matsalen till ett enda stort rum.
– Vi har haft lite engelskt kök som inspiration, säger Niklas.
Allt som ser stökigt ut är undangömt. Diskmaskinen och stora kyl- och frysen är placerad i grovköket på andra sidan glasdörrarna.
– Vi har en liten frukostkyl i köksön.
Fläkten är inbyggd i spisen och alla elsladdar är dolda.
– Vi tycker om att det är rent. Vi vill inte ha en massa grejer framme, säger Linn.
Ett högt köksskåp med vikdörrar döljer allt, kaffebryggare och brödrost och alla andra tråkig köksgrejer.
Det senaste projektet är en altan med utgång från köket.
– Den har vi värkt fram. Det känns jättevärdefullt att kunna gå ut här direkt från köket, säger Linn.
Tidsenlig altan
De har byggt i en stil, med trappa åt två håll och ett golv i gatsten som går igen i gångarna runt huset.
– Det är gammal gatsten som är nedsliten så att den är mjuk att gå på och så att det inte ser nytt ut, säger Linn.
Nu tar de paus en stund innan de börjar planera för nästa del i renoveringen.