Hoppa till huvudinnehållet

Övertänd personbil brann mitt på vägen i vattenskyddsområde

Publicerad:
Genrebild.
Genrebild. Foto: Fredrik Karlsson

Under den sena fredagskvällen har räddningstjänst och polis åkt ut på ett larm om en övertänd personbil.

Larmet inkom vid 22.46. Det ska röra sig om en brand i en personbil i höjd med Önnerud, norr om Henstad i Karlstads kommun.

– Bilen är helt övertänd och står mitt på vägen. Räddningstjänsten lägger på en brandfilt för att släcka ner, polis är på väg för att styra upp trafiken, säger en operatör som svarar för räddningsregion Bergslagen.

Enligt SOS Alarm behövde ingen ambulans skickas på ärendet och det finns inga uppgifter rörande några personskador.

Vid 00.20-tiden var räddningstjänsten fortsatt kvar på platsen. De hade då släckt branden med bilbrandsfilten men det var fortsatt viss rökutveckling från fordonsresterna.

– Man ville inte gå på med massa vatten och skum eftersom bilen står på ett vattenskyddsområde, säger en operatör.

Bärgare är beställd till platsen och räddningstjänst kommer vara kvar tills dess att bilen bärgats

Det är oklart hur branden startade.

Artikeltaggar

BränderHenstadKarlstads kommunOlyckor och katastrofer

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.