Degerfors anfallare Diego Campos är uttagen i Costa Ricas landslagstrupp till CONCACAF Gold Cup.
27-årige Diego Campos har sedan tidigare en U23-landskamp för Costa Rica på sin meritlista och nu väntar alltså debut med seniorlandslaget. Degerforsspelaren Campos är uttagen i Costa Ricas trupp till storturneringen CONCACAF Gold Cup som spelas 24 juni till 16 juli.
I mitten på maj var Costa Ricas förbundskapten Luis Fernando Suárez på plats i Degerfors för att spana in DIF-anfallaren under bland annat en träning.
– Jag blev kontaktad av förbundskaptenen under förra veckan, sade Campos då och fortsatte:
– Han sa att han ville komma och träffa mig, prata med mig, och prata med mina tränare. Det är något jag har drömt om i hela mitt liv. Att spela för landslaget är min största dröm.
Och drömmen blev sann, Fernando Suárez har alltså tagit ut Campos i landslaget. När KT-Kuriren pratade med förbundskapten Luis Fernando Suárez om vad han fastnat för hos Diego Campos sade han följande:
– Diego är en mångsidig offensiv spelare. Han kan vara playmaker, nia, ”falsk nia” och ytter. Vi behöver en sån spelare. Hans mångsidighet är en styrka, den är en fördel för honom.
I Costa Ricas trupp till CONCACAF Gold Cup finns exempelvis PSG:s målvakt Keylor Navas. CONCACAF är Nord- och Centralamerikas plus Karibiens fotbollsförbund.
Förbundskapten på Degerfors träning: "Det är en jättestor ära”