Vid halv elva-tiden krockade en personbil och en minibuss på E45 mellan Åmål och Mellerud i höjd med Vassviken.
– Två personer ska vara inblandade i olyckan, säger en operatör hos SOS alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Personbilen körde från platsen efter olyckan medan minibussen stod kvar på vägen. De två personerna som åkte i minibussen var ute ur den när räddningstjänst och ambulans kom fram till olycksplatsen.
– Det är totalstopp i både södergående och norrgående riktning. Ambulans är fortsatt kvar, säger en operatör hos SOS alarm.
Det visade sig senare att ingen person skadats allvarligt och behövt följa med ambulansen till sjukhus.
Minibussen bärgades från platsen under natten och vägen var avstängd för trafik under räddningsinsatsen.
Polisen har efter händelsen upprättat en anmälan om smitning från trafikolycka.