En man i 40-årsåldern misstänks för flera brott efter att han i berusat tillstånd ska ha mejat ner en busskur i centrala Skoghall med en grävmaskin.
Vid 15-tiden fick Polisen in tips om att någon kört in en mindre grävmaskin i en busskur i Skoghall.
– Det blev bara kaffeved kvar, säger Anders Dahlman, presstalesperson hos Polisen Region Bergslagen.
Polisen begav sig till platsen och lyckades kort därefter gripa en misstänkt, en man i 40-årsåldern som dessutom ska ha varit berusad.
– Han är misstänkt för grovt rattfylleri, vårdslöshet i trafiken och tillgrepp av fortskaffningsmedel.
Det sistnämnda brottet beror på att mannen själv inte äger grävmaskinen som han misstänks ha rattat i Skoghall. Räddningstjänsten fick också åka till platsen för att städa upp glaskrosset från den kvaddade busskuren.