Vicerektorn har blivit kritiserad i samband med barnporrskandalen.
Nu får hon byta tjänst, enligt ett internt meddelande till vårdnadshavare som NWT tagit del av.
Skolan säger att det inte har med händelserna att göra, men föräldrar tror raka motsatsen.
– Jag tror inte på det för fem före, det har givetvis med det här att göra. Av vilken annan anledning skulle hon lämna sin relativ nytillträdda tjänst som vicerektor? Det finns ingen anledning.
Det säger en mamma som är förtvivlad över beskedet. Hon och andra föräldrar som NWT tidigare pratat med har velat se att hela ledningen ska avgå.
Föräldrar har riktat skarp kritik mot rektorn Brian Tucek och vicerektorerna för dels hur de har hanterat krisen just nu – med en skolanställd som häktats för barnpornografibrott – dels hur de har hanterat larmen om den anställde sedan tidigare.
– Hon ska bort. Hela ledningen ska bort. Vi kommer inte sluta förrän de är borta. Det finns mer information om saker som har hänt som ska fram.
Det var i ett intern meddelande till vårdnadshavare, som NWT tagit del av, som beskedet om att vicerektorn byter tjänst till ansvarig för elevhälsan på skolan presenterades.
– Ingen kommer våga gå till henne efter allt det här, säger mamman som har haft kontakt med andra föräldrar.
Det är huvudrektorn Brian Tucek som står bakom meddelandet där han bland annat skriver ”jag vill också informera om att vi på XX begäran har implementerat en redan planerad organisationsförändring. XX har bestämt sig för att byta roll”.
Han skriver också att beslutet ”inte är relaterat till den nuvarande situationen i skolan”, men sedan beskriver han den nya skolledningen där vicerektorn inte längre ingår.
Samtidigt granskas just nu ledningen i Engelska skolan av en extern utredare, efter vad som framkommit efter att barnporrskandalen på skolan uppdagats.
NWT har sökt vicerektorn, utan framgång.