International Food Festival gör comeback i Karlstad.
Evenemanget som tidigare lockat matälskare från när och fjärran återvänder nu till Stora Torget från den 17 till 20 maj.
– Vi är så glada över att återvända till Karlstad, säger Robert Norrhede som är Event Manager.
De kommande dagarna är Stora Torget i Karlstad hemmaplan för en festlig hyllning av kulinariska och traditionella maträtter från hela världen.
Sedan starten för femton år sedan har International Food Festival vuxit i popularitet och blivit en av Sveriges mest framstående matfestivaler.
Under åren har den spridit sina smaker till olika städer runt om i landet, och nu är det Karlstads tur att återigen vara värd för denna gastronomiska tillställning.
– Totalt kommer vi att besöka 26 städer i Sverige. Vi är så glada över att återvända till Karlstad, säger Robert Norrhede, Event Manager.
– Festivalen är ett tillfälle att samlas och upptäcka en mängd olika smaker och rätter från olika kulturer. Det är verkligen en fest för alla sinnen, fortsätter Robert Norrhede.
Något för alla
Under de fyra dagarna kommer besökare att få chansen att utforska mat från mer än 20 länder med över 30 olika matstånd. Allt från färgglada asiatiska smaker, till eleganta europeiska rätter.
Vegetarianer och veganer kan se fram emot många köttfria alternativ, medan de som älskar kött och fisk kommer att hitta en mängd delikatesser att välja mellan.
– Detta är en fantastisk möjlighet för besökare att utforska och njuta av mat och kultur från hela världen. Vi är övertygade om att festivalen kommer att bli en succé och skapa minnen för besökarna som varar länge, säger Åsa Eriksson, VD för Centrum Karlstad.
Så många väntas besöka matfestivalen
Genom att återuppliva International Food Festival blir Karlstad ett centrum för mångfaldig matupplevelse och erbjuder lokalinvånare och besökare en chans att utforska olika kulturer genom deras matarv.
Enligt arrangörerna så lockar festivalen i genomsnitt 30 procent mer folk till stadskärnan.
– Vi siktar på att ha ungefär 30 tusen besökare här i Karlstad. Vissa äter både lunch och middag här och kommer flera dagar i rad. För många är det här den bästa festivalen på året, säger Francois-Xavier Maurasin, driftansvarig och arrangör.
Vilka förbättringar har ni gjort sedan ni var här sist?
– Tidigare när vi har varit i Karlstad så har festivalen varit i juli, då har det nästan varit lite för varmt. Därför har vi ändrat och lagt den lite tidigare på året nu. Sedan har vi en förbättrad kvalitet på matstånden, avslutar Maurasin.