För första gången i modern tid ordnades det en kvällstävling i orientering i Värmland.
OK Mangen i Edane stod för nytänkandet.
Vad tyckte då deltagarna om denna innovation?
Traditionellt tävlas det under helger i orientering. Vikande deltagarsiffror har fått orienterarna att tänka nytt.
Jan Fogelberg i OK Mangen knyckte idéen efter att han hade sprungit en kvällstävling i Göteborg. Men sen kom pandemin emellan och satte käppar i hjulet.
Nu, tre år senare, kunde OK Mangen förverkliga sitt test.
Vad tyckte då deltagarna om att springa en tävling kvällstid mitt i veckan?
De som NWT-sport pratade med var genomgående positiva.
– Jag tror att enklare arrangemang kvällstid på vardagar kan bli en del av framtiden för sporten, säger Emilia Carlman, tävlingsledare för OK Mangens tävling.
Något av det som uppskattades hos deltagarna var att det var fri starttid under två timmar. Klasser med tioårsintervaller i stället för fem år gjorde att det blev fler att tampas mot i klassen.
Färre klasser gjorde samtidigt att det blev mindre jobb för arrangören.
En annan förenkling för deltagarna var att man kunde anmäla sig till tävlingsklass under tävlingskvällen. I normalfallet ska man anmäla sig en vecka i förväg.
120 deltagare kom till tävlingen. Det är klart mindre än en helgtävling, som i normalfallet brukar locka runt 300-350 deltagare.
– Vi hade kanske förväntat oss några fler deltagare, men det är samtidigt svårt att göra en bedömning eftersom det inte tidigare arrangerats kvällstävlingar, säger Emilia Carlman.
Något som ändå inte förändrades med tidpunkten för tävlingen var terrängen. Den som varit vid OK Mangens klubbstuga vid Prästtjärnet på Brunskogsfjället vet vad det innebär att springa orientering där. Det är brutalt tufft.
OK Mangen har med sin kvällstävling visat att det går att få uppskattning för lite enklare arrangemang. En sak hade man dock inte tummat på vad gäller kvaliteten – serveringen. Den hemlagade älgfärssoppan som serverades hungriga orienterare i klubbstugan efter tävlingen nådde himmelskt gastronomiska höjder.