Hoppa till huvudinnehållet

Torontos besked – Hildeby kallas upp som tredjemålvakt

Publicerad:
Färjestads förre målvakt Dennis Hildeby är uppkallad till Toronto Maple Leafs som klubbens tredjemålvakt i Stanley Cup-slutspelet.
Färjestads förre målvakt Dennis Hildeby är uppkallad till Toronto Maple Leafs som klubbens tredjemålvakt i Stanley Cup-slutspelet. Foto: Fredrik Sundvall/TT

Toronto tvingade i natt fram en femte match i Stanley Cup-slutspelet i måstematchen mot Florida. Och sent igår kväll, svensk tid, kom NHL-klubbens besked att Dennis Hildeby är uppkallad som tredjemålvakt.

Dennis Hildeby packade snabbt ihop sina väskor efter att Färjestad åkt ur slutspelet. Mot Landvetter och sedan över till Toronto för att fortsätta säsongen i AHL och Toronto Marlies.

Marlies är fortfarande kvar i Calder Cup-slutspelet, och påbörjar nästa runda i natt, svensk tid.

Samsonov skadad

Inför gårdagskvällens måstematch för Toronto Maple Leafs mot Florida Panthers kom Toronto med beskedet att Dennis Hildeby kallas upp som klubbens ”emergency backup goaltender” i NHL-slutspelet, alltså en tredjemålvakt som står redo om någon av målvakterna tvingas utgå.

Torontos målvakt Ilya Samsonov skadade sig i den tredje ronden mot Florida och kom inte till spel inatt. Det betydde att Joseph Woll och Matt Murray var uttagna, och att Hildeby kallades in som trea från Marlies.

Artikeltaggar

AHLDennis HildebyFärjestad BK HerrFloridaIshockeyLandvetterNHLSportTorontoToronto Maple LeafsToronto Marlies

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.