Hoppa till huvudinnehållet

Tobias vann i radio när frun hade värkar: ”Hon mådde såpass bra så det var lugnt”

Publicerad:
Roger Nordin och Laila Bagge leder Rix Morronzoo.
Roger Nordin och Laila Bagge leder Rix Morronzoo. Foto: Jessica Gow/TT

Många radiolyssnare hajade nog till när Tobias Törnsten berättade om situationen hemmavid.

Men ändå med ett lugn i rösten.

NWT ringde upp för att höra upplösningen på historien.

Det var i reklamradiostation Rix FM:s morgonsändning Rix Morronzoo som Tobias Törnsten från Karlstad medverkade.

Vid 07-tiden i torsdags morse ringde programledarna Roger Nordin och Laila Bagge upp honom, då han utsetts till vinnare i en tävling.

– Jag fick ett meddelande kvällen innan att jag var en av dem de skulle kunna ringa upp, säger Tobias Törnsten till NWT på måndagseftermiddagen.

Då var allt som vanligt i hemmet, men det var det inte riktigt sen på torsdagsmorgonen.

Roger Nordin inledde med att säga:

– Jag försöker skapa lite drama här i studion den här morgonen när jag berättar om mitt näsblod som jag blödde, men det är ingenting mot vad som händer hemma hos er just nu.

Vilket förmodligen väckte nyfikenheten hos många. Det visade sig att Tobias och sambon Anna var på väg in till förlossningen, då de väntade sitt första barn.

– Vattnet hade gått och vi hade varit i kontakt med förlossningen strax innan de ringde. De sa att vi skulle ringa tillbaka vid åtta, så då var jag ganska lugn.

Ja, programledarna reagerade på att vinnaren lät tämligen lugn.

Fick du några reaktioner från kompisar?

– Ja, en del kollegor, kompisar och familj hörde av sig.

Var de lika frågande till lugnet du hade?

– Lite kanske, men de flesta visste hur det låg till så de tyckte mest att det var roligt.

Vad sa sambon när du började tala i telefon?

– Hon mådde såpass bra så det var lugnt.

NWT har ringt upp Tobias Törnsten för att höra slutet på historien.

– Barnet kom i lördags, det blev en flicka. Det tog lite tid, men alla mår bra. Så där hade Laila rätt att det kan ta tid när det är första barnet. Och nu har vi fått komma hem igen.

Något namn har den lilla tösen inte fått än.

För de som inte hörde radiosändningen så vann Tobias Törnsten 10 000 kronor för att fixa till en uteplats. Från motiveringen läst upp att paret nyss köpt ett hus och planerar att få till en uteplats där alla tre familjemedlemmar kan skapa många fina minnen.

– Det passade väldigt bra. Vi tänker bygga ut den uteplats som finns och skaffa någon form av tak. Så det är ett litet bidrag.

Artikeltaggar

FörlossningKarlstadMänskligtRadioRix FM

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.