I helgen gick RallyX av stapeln i danska Nysum. I Crosscar slutade det med en sjundeplats för Westomföraren Jimmie Österberg och Karlstadsonen Erik Andersson kom på elfte plats i samma klass.
Under lördagens tävlingar i Danmark blev det en tredjeplats i semifinalen för Österberg. På söndagen gick det dock betydligt bättre och till och med pallplats. Westom-föraren körde in som trea efter ettan Riku Huuhka och tvåan Sebastian Enholm.
Jimmie Österberg är alltså sjua i totalställning efter helgens två första deltävlingar och 18-årige Erik Andersson från Karlstad som tävlar för Karlstad MC Bil är på elfte plats.
– Helgen har varit bra. Till en början var vi inte så snabba som vi ville vara, men i dag fick vi upp farten och tog två heatsegrar, säger Erik Andersson i ett pressmeddelande.
Efter premiären i Nysum väntar race tre och fyra i Tierp den 6-7 maj och sedan race fem och sex i Kouvola, Finland, den 27-28 maj.