Hoppa till huvudinnehållet

Hus på 90 kvadratmeter sålt i Sysslebäck – priset: 3 800 000 kronor

Publicerad:

Fastigheten på Lohyllan 7 i Sysslebäck har fått en ny ägare.

Köpare är Stig Allan Gustafsson, 67 år, från Romelanda och säljare är Linda och Leif Mattias Edvardsson. Köpet blev klart i mars 2023 och priset blev 3 800 000 kronor. Det 90 kvadratmeter stora huset är byggt 2005.

För mindre än en månad sedan såldes ett annat hus en dryg kilometer därifrån, på Orren 91B. Där landade priset på 3 300 000 kronor för det 98 kvadratmeter stora huset.

De senaste tolv månaderna har det sålts nio hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Aspen 53, som gick för 5 000 000 kronor.

Artikeltaggar

Bostad och byggenFastighetsaffärerSysslebäckTorsby kommunVärmlands län

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.