Enligt ÖA är Modoforwarden Filip Sveningsson endast detaljer från att sajna på ett kontrakt med BIK Karlskoga.
– Jag avstår att kommentera spelare som inte är våra, säger BIK:s sportchef Torsten Yngveson som varken vill bekräfta eller dementera uppgifterna för ÖA utan väljer att passa på den frågan.
Filip Sveningsson har utgående kontrakt med Modo och hans agent Patrik Aronsson säger följande till ÖA:
– Filip är inte klar för någonting. Vi har jobbat med Modo hela tiden, men nu sagt att vi får ta upp tråden efter slutspelet.
23-årige Sveningsson gör sin tredje säsong i Modo som i går säkrade en plats i den hockeyallsvenskan finalen efter 4–0 i matcher i semi mot Mora IK.
Sveningsson, som tidigare spelat i SHL med IK Oskarshamn och HV71, producerade den här säsongen i grundserien tio mål och 13 assist på 48 matcher i Modo-tröjan.