Edakrogen storsatsar på uteservering: ”Det vi kommer leva på nu”

Publicerad:
Escape i Charlottenberg blir med uteservering. Här Sahin Oguz, en av delägarna, inför säsongspremiären. Foto: Oscar Walldén

Escape bar i Charlottenberg storsatsar inför sommarmånaderna – med en stor uteservering.

Något som tajmar in väl med påsken och det efterlängtade vårvädret.

– Underbart! Det är det här vi kommer leva på nu, säger delägaren Sahin Oguz.

Krogsatsningen, som innehåller både bowling och casino utöver själva restaurangen och baren, öppnade upp portarna i december efter viss fördröjning kring framför allt tillstånd.

Nu har verksamheten varit i gång för fullt i lite drygt fyra månader – och starten har varit bra sett till förutsättningarna.

– Vi är jättenöjda, det är vi. Det har varit roligt sen öppningen och vi har de värsta månaderna bakom oss, konstaterar Sahin Oguz, en av delägarna till Escape.

Och fortsätter:

– Magkänslan sa att det skulle bli bra, även om det var ett svårt läge, men vi har inte stått stilla. Vi har haft en del standup och musik. I lördags hade vi Snakebite som spelade, det var fullt hus – riktigt lyckat.

Här riggas scenen upp inför alla musikframträdanden under påskhelgen.
Här riggas scenen upp inför alla musikframträdanden under påskhelgen. Foto: Oscar Walldén

Under påskhelgen är det ett späckat program som väntar, med musikframträdanden torsdag, fredag och lördag.

– Vi kör hårt för att det ska bli bra. Första påsken är det nog inte många som känner till oss, de bara åker hit och handlar, men de kanske kommer till oss senare.

”Rejält stort”

En stor uteservering har också byggts – och är klar för att ta emot gäster under onsdagen.

– Det känns underbart! Det är det här vi kommer leva på nu, de tre sommarmånaderna kommer lite avgöra hur resten av året blir.

– Vi gör det rejält stort, med plats för cirka 100 personer. Sen blir det grillkvällar också – vi kommer grilla på fredagar, berättar Sahin Oguz.

Runt 100 personer komma kunna ta plats på den nya uteserveringen.
Runt 100 personer komma kunna ta plats på den nya uteserveringen. Foto: Oscar Walldén

Turisttåg i sommar

Något annat som är på gång inför sommaren är ett turisttåg – likt tåget Ferdinand i Arvika.

– Vi kommer ha ett tåg som åker från köpcentret till centrum. Jag hoppas vi hinner få det klart till sommaren. Då behöver de som shoppar inte vänta på bussen utan kan komma till oss, ta en bit mat och bowla – det kommer inte bara gynna oss.

– Vi har fler besökare än Ullared på shoppingcentret – det måste vi utnyttja, menar Sahin Oguz.

Artikeltaggar

BarerCharlottenbergEdaEscape barKrogarMat och dryckNäringslivPåskRestaurangerUteserveringar

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.

Läs vidare