Hoppa till huvudinnehållet

Misstänkt sexköp på hotell – polisanmälan upprättad

Publicerad:
Ett misstänkt köp av sexuell tjänst på ett hotell i Kristinehamns kommun har polisanmälts.
Ett misstänkt köp av sexuell tjänst på ett hotell i Kristinehamns kommun har polisanmälts. Foto: Tim Aro/TT

Ett misstänkt köp av sexuell tjänst på ett hotell i Kristinehamns kommun har polisanmälts.

Polis larmades till ett hotell i Kristinehamns kommun natten mellan onsdag och torsdag på grund av att man misstänkte att ett brott begåtts inne på ett hotellrum.

När patrull anlände till platsen så upprättade man en polisanmälan om köp av sexuell tjänst.

– Det är en sparsamt formulerad anmälan. Men man anträffade på platsen en kvinna som då blev vittne till detta, det är väl den som har sålt den sexuella tjänsten helt enkelt, säger Emil Häger, stationsbefäl på polisen i Karlstad.

Kvinnan är i 30-årsåldern.

Det finns ingen målsägande i ärendet eftersom det inte är olaglig att sälja sex.

Det finns inte heller någon misstänkt.

Sexköpsbrott

1999 blev det förbjudet att köpa sexuella tjänster. Förbudet innebär att det är olagligt att mot ersättning skaffa sig en tillfällig sexuell förbindelse. Straffet är böter eller fängelse i högst ett år. Det är inte straffbart att sälja sexuella tjänster.

Den som förmår ett barn som ännu inte fyllt arton år att mot ersättning delta i en sexuell handling döms för utnyttjande av barn genom köp av sexuell handling till fängelse i högst fyra år.

Källa: Polisen

Artikeltaggar

BrottBrott, lag och rättEmil HägerKarlstadKöp av sexuella tjänsterKristinehamns kommun

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.