Hoppa till huvudinnehållet

BIK-forwarden klar för HV 71: ”Ska bli superkul”

Publicerad:
Åke Stakkestad är klar för HV 71.
Åke Stakkestad är klar för HV 71. Foto: DANIEL ERIKSSON

BIK Karlskoga fortsätter leverera spelare till SHL.

Senast i raden är Åke Stakkestad som nu är presenterad av HV 71.

– Det ska bli superkul att spela inför fansen i ett kokande Husqvarna Garden, säger Åke Stakkestad till klubbens hemsida.

Under onsdagen meddelades att Arvid Aronsson byter BIK Karlskoga mot Linköping – och nu är det alltså dags för nästa spelare att ta klivet upp till SHL.

Närmare bestämt Åke Stakkestad som kritat på för HV 71.

– I Åke får vi en spelare med hög arbetskapacitet och en härlig inställning. En kille som är jobbig att möta och gillar att sätta press över hela banan. Ska bli spännande att se honom ta sig an SHL-spel, säger sportchefen Kent Norberg till klubbens hemsida.

20-årige Stakkestad har representerat BIK Karlskoga sedan 2018 och spelat över 100 allsvenska matcher, kval inkluderat.

Senaste säsongen, som kantades av en långvarig knäskada, noterades han för 15 (5+10) poäng på 24 matcher.

– Det känns inspirerande att komma till HV71. Jag ser fram emot att ta nya steg i min utveckling som hockeyspelare och bidra med hårt arbetande spel. Det ska bli superkul att spela inför fansen i ett kokande Husqvarna Garden, säger Åke Stakkestad till klubbens hemsida.

Avtalet med HV 71 gäller i två år.

BIK-backen klar för SHL: ”Känns grymt bra”

Artikeltaggar

Åke StakkestadBIK Karlskoga A-lagHockeyallsvenskanHV71IshockeySHL

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.