Med mindre än en halv månad kvar tills att dubbdäcken måste av så föll snön över Karlstad.
På Däckalen i Karlstad så bokade alla av sina tider för att sätta på sommardäck. Alla utom en.
På Däckalen brukar kunderna börja komma in för sommardäcksbyte i mitten på mars. I år har kunderna uteblivit och dagens snökaos tog ner de bokade tiderna till en.
– Vi vill egentligen inte sätta på sommardäck när det är snö men den här bilen ska bara stå sen. Vi kan ju inte säga nej, säger Assar Boström, delägare Däckalen, Karlstad.
Varit för kallt
En del har ändå hunnit byta till sommardäck. Assar Boström uppskattar att 5-10 procent av de som har sina däck på däckhotellet har hunnit byta in sina vinterdäck.
– Det har aldrig kommit igång såhär sent. Det har varit för kallt i år så det har inte kommit igång än.
Sista dagen för dubbdäck är den 16 april. Efter det så får man enligt lag inte köra med dubbdäck, så länge som det inte är eller förväntas bli vinterväglag.
Dagens snöfall kan ha gjort så att fler väntar in i det sista med att byta till sommardäck.
– Det kan bli stressigt men det är klart att det är kul när det är mycket att göra.
Läs mer:
Däckexpertens bästa tips inför bytet – det här ska du tänka påDå ska du byta vinterdäck
Du måste använda vinterdäck vid vinterväglag under tidsperioden 1 december - 31 mars.
Du får använda dubbdäck under tidsperioden 1 oktober - 15 april.
Det är förbjudet att använda dubbdäck under tidsperioden 16 april - 30 september om det inte är eller förväntas bli vinterväglag.
Källa: Polisen