Det blev seger för Guldsmedshytte SK på bortaplan mot Kungsör i HockeyTvåan Kvalserie B västra herr, med 4-0 (0-0, 3-0, 1-0).
– Vi börjar matchen bra och skapar tillräckligt med chanser för att ta ledningen. Men Guldsmedshyttan gör första målet och får medgång. Tufft med 0-3 efter andra perioden. I tredje perioden så har vi inte mycket att ge. Två matcher kvar och vi krigar på, kommenterade Kungsörs tränare Håkan Haglind.
Guldsmedshytte SK:s tränare Niklas Bernström:
– En kul match med många målchanser. Ett välspelande motstånd som vi nollar för andra gången. En helgjuten insats av hela laget och en helt suverän sista utpost i Alfred Svensson.
I och med detta har Guldsmedshytte SK fyra raka segrar i HockeyTvåan Kvalserie B västra herr och behöver två segrar till för att gå igenom serien obesegrade.
Den perioden slutade mållös.
Guldsmedshytte SK spelade bra i andra perioden och ryckte åt sig ledningen med 0-3 genom mål av Felix Zetterberg, Adam Bergman och Rasmus Ristiharju.
Till slut kom också 0-4 genom Adam Bergman som ökade Guldsmedshytte SK:s ledning assisterad av Casper Westerlund och Arvid Brehmer Trumö efter 17.09 i tredje perioden. 0-4-målet blev matchens sista.
Med två omgångar kvar är Kungsör sist i serien, och Guldsmedshytte SK leder serien.
På onsdag 8 mars 19.00 spelar Kungsör borta mot Hällefors, och Guldsmedshytte SK hemma mot Sunne.