Hoppa till huvudinnehållet

Götatrio klar för landslagsuppdrag

Publicerad:
Sara Forssell, Göta, är uttagen till Europacupen i kast.
Sara Forssell, Göta, är uttagen till Europacupen i kast. Foto: Arkiv

Nye svenske rekordhållaren på 60 meter, Henrik Larsson, ingår som väntat i den svenska truppen till inomhus-EM i friidrott.

Ytterligare två från Göta är klara för landslagsuppdrag.

Det handlar om Emilia Malmehed och Sara Forssell, som är uttagna till Europacupen i kast den 11–12 mars i portugisiska Leiria.

Emilia Malmehed stöter kula och Sara Forssell kastar slägga.

I fjol på samma plats blev det fyra svenska medaljer: Daniel Ståhl silver i diskus, Simon Pettersson brons i diskus, Ragnar Carlsson brons i slägga och Fanny Roos brons i kula.

Av dessa finns bara Ragnar Carlsson bland årets tolv svenskar.

21 personer skickas till inomhus-EM i Istanbul den 2–5 mars. Henrik Larsson tillhör klart medaljkandidaterna på 60 meter.

Artikeltaggar

Daniel StåhlDiskusFanny RoosFriidrottHenrik LarssonIF GötaIstanbulLeiriaRagnar CarlssonSara ForsellSimon Pettersson

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.