Hoppa till huvudinnehållet

Sunne vann hemma mot Kungsör

Publicerad:
Sunne IK vann mot Kungsörs IK
Sunne IK vann mot Kungsörs IK

Det blev seger för Sunne på hemmaplan mot Kungsör i HockeyTrean Förkval till kvalserie västra Värm/Västm/Öre, med 5-3 (1-1, 3-2, 1-0).

Kungsörs tränare Håkan Haglind om matchen:

– Jag tycker att vi står upp bra, det är små marginaler som avgör och vi tvingas jaga i underläge i stora delar av matchen. Nya tag hemma på tisdag.

Första perioden var jämn. Kungsör inledde bäst och tog ledningen genom Noel Nilsen efter 5.15, men Sunne kvitterade genom David Henriksson efter 11.58.

Sunne gick med två raka mål i andra perioden upp i en 3-1-ledning, innan Kungsör svarade, och gick ikapp. Kvitteringen stod Viggo Jakobsson för framspelad av Anton Nygren och Tim Nygren efter 8.53.

I slutminuterna var det dock Sunne som tog greppet. Robin Johansson gjorde 4-3 efter 17.45, på pass av Erik Gunnarsson.

17.23 in i tredje perioden slog Felix Arnqvist till på pass av Erik Gunnarsson och Anton Johansson och ökade ledningen. 5-3-målet blev matchens sista.

Med två omgångar kvar är Sunne i serieledning, medan Kungsör är på andra plats.

Tisdag 21 februari möter Sunne Charlottenberg borta 19.00 och Kungsör möter Nora hemma 19.30.

Artikeltaggar

Helmia arenaIshockeyKungsörs IKSunne IK

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.