Hoppa till huvudinnehållet

Sunne IK vidare efter stor dramatik: ”Magisk känsla”

Publicerad:
Jubel efter Samuel Henrikssons sena kvittering.
Jubel efter Samuel Henrikssons sena kvittering. Foto: Fredrik Finnebråth

Sunne IK var på väg ut ur playoff, men inför en rekordpublik stod hemmalaget för en sensationell vändning i den andra playoffmatchen mot Viking HC.

Stor matchhjälte blev Samuel Henriksson som avgjorde i sudden death.

– Det största jag varit med om, säger han.

Det var grinigt och sevärt på samma gång när Sunne IK, som var piskade att vinna, ville ha revansch efter tisdagens förlängningsförlust.

Inför torsdagens avgörande match kom hemmalaget till spel med två färska nyförvärv; David Henriksson och Eric Gustafsson, båda med rutin från spel högre upp i divisionerna där de stått för en hel del poäng.

Sunne IK inledde bäst men matchen böljade fram och tillbaka. I den andra perioden fick Viking matchen dit de ville och SIK hade svårt att få till sitt passningsspel. Bortalaget tog kommandot och gick ifrån mittperioden med en 3-2-ledning.

Det var heta känslor när Sunne tog emot Viking i andra playoffmatchen.
Det var heta känslor när Sunne tog emot Viking i andra playoffmatchen. Foto: Fredrik Finnebråth

Uppförsbacken blev brantare för Sunne inför tredje perioden. Två viktiga kuggar fick utgå, lagkaptenen Anton Johansson efter en befarad hjärnskakning och Adam Prytz efter bröstsmärtor. Båda två har förts till Torsby sjukhus. Det gjorde även backen Christian Rockmyr som fick en smäll sent i matchen.

Två mål på 42 sekunder

Ett tag såg Viking ut att skjuta SIK ut ur playoff. När åtta minuter återstod tog gästerna ledningen med 4-3. Men Sunne IK vägrade ge sig. Samuel Henriksson kvitterade när klockan visade 58:17, efter en tilltrasslad situation framför mål, och glädjen visste inga gränser.

I bytet efter fick SIK powerplay. Då klev Robin Johansson fram - ännu en gång - och satte 5-4 till Sunne IK med ett distinkt handledsskott. Två mål på 42 sekunder fick rekordpubliken (767 åskådare) att tjuta som aldrig förr.

Sunne IK lyckades vinna efter fulltid, men än var inget klart. I och med att Viking vann tisdagens match väntade sudden death. Nästa mål vann hela playoffserien.

Tre mot tre-spel innebar stora ytor och klara målchanser för båda lagen. Viking skapade ett superläge att avgöra matchen till sin fördel, men Johan Wikström stod för en kanonräddning.

I stället kunde en av isens hetaste spelare, Samuel Henriksson, åka sig fri med en Viking-spelare tätt bakom sig. Den långa och snabba forwarden skyddade pucken väl och prickade in det avgörande målet - efter att några minuter tidigare ha räddat Sunne kvar med sitt kvitteringsmål.

– Johan gjorde en fantastisk räddning, sen såg jag att deras back kom mot mig, och jag tänkte att jag är ganska lång så jag använde min räckvidd, slog sarg ut och bara åkte. Och jag lyckades sätta dit pucken.

Samuel Henriksson jublar med en supporter.
Samuel Henriksson jublar med en supporter. Foto: Fredrik Finnebråth

Han gjorde det inför säsongens bästa publiksiffra och fick sällskap av hela sitt lag på isen som firade med honom.

– Det känns fantastiskt, att få göra det på hemmaplan inför nästan 800 åskådare på läktaren. Det är en magisk känsla, det största jag varit med om.

Hur upplevde du matchen?

– Första 5-10 minuterna startade vi jäkligt bra, sedan tappade vi i andra perioden. I slutet av tredje perioden och i sudden visade vi vad vi har gjort hela säsongen, alla slet för varandra och gav inte upp, säger Samuel Henriksson.

  • Jubel bland hemmafansen.
    Jubel bland hemmafansen. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Mikael Johansson kunde pusta ut efter avgörandet.
    Mikael Johansson kunde pusta ut efter avgörandet. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Firande efter 1-0.
    Firande efter 1-0. Foto: Fredrik Finnebråth
  • En dramatisk match från början till slut.
    En dramatisk match från början till slut. Foto: Fredrik Finnebråth
  • David Henriksson gjorde debut för Sunne IK.
    David Henriksson gjorde debut för Sunne IK. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Seger Sunne.
    Seger Sunne. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Robin Johansson är enormt viktig för Sunne IK, och gjorde 5-4-målet.
    Robin Johansson är enormt viktig för Sunne IK, och gjorde 5-4-målet. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Stort firande efter 4-4.
    Stort firande efter 4-4. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Anton Johansson lämnade matchen med befarad hjärnskakning.
    Anton Johansson lämnade matchen med befarad hjärnskakning. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Samuel Henriksson någon sekund innan han avgjorde matchen.
    Samuel Henriksson någon sekund innan han avgjorde matchen. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Robin Johansson.
    Robin Johansson. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Kvaldrama slutade i kvalglädje för Sunne IK.
    Kvaldrama slutade i kvalglädje för Sunne IK. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Nu väntar förkval.
    Nu väntar förkval. Foto: Fredrik Finnebråth
  • Mikael Johansson tackade Viking-ledare efter matchen.
    Mikael Johansson tackade Viking-ledare efter matchen. Foto: Fredrik Finnebråth

Det här innebär att Sunne IK är klart för förkvalsserie som börjar redan på söndag. Vilka de möter och var någonstans matchen spelas är inte klart i nuläget.

Artikeltaggar

HockeyTrean Förkval till kvalserie västraIshockeySunne IKViking HC

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.