Hoppa till huvudinnehållet

Mittfältslöftet från Karlstad byter klubb: ”Känns jättebra”

Publicerad:
Karlstad BK-fostrade Suleman Zurmati lämnar Dalkurd för FC Trollhättan.
Karlstad BK-fostrade Suleman Zurmati lämnar Dalkurd för FC Trollhättan. Foto: TOBIAS STERNER

Suleman Zurmati är klar för FC Trollhättan.

Det bekräftar division 1-klubben via sin hemsida.

– Det känns jättebra, säger han till sajten.

Den Karlstadbördige mittfältaren lämnar därmed Dalkurd efter tre säsonger, varav två i superettan och en i division 1.

– Det känns jättebra! Kul att komma hit till Trollhättan. Det ska bli väldigt spännande i år och jag ser fram emot det här året. Jag hoppas och tror vi kan vinna varje match och vill såklart att vi ska avancera upp till superettan, säger Suleman Zurmati till nya klubbens hemsida.

Förra säsongen landade FC Trollhättan på fjärde plats i södra ettan – sju poäng från kvalplats, liksom 13 poäng bakom seriesegrande Gais.

Klubbens sportchef Mak Lind är mycket nöjd över rekryteringen av ”Sulle”.

– Vi hade konkurrens från andra klubbar och han väljer FCT före, det säger någonting. Jag tycker det är en spetsig fotbollsspelare, central mittfältare, bolltrygg och ska agera mittfältsmotor. Har erfarenhet från superettan, två hela säsonger som ordinarie och har redan gjort tre år i division 1 och är bara 22 år gammal. Det känns kul och spännande, säger han till sajten.

Suleman Zurmati lämnade Karlstad BK när klubben slogs samman med Carlstad United.

Artikeltaggar

Dalkurds FFEttan norraFC TrollhättanFotbollIF Karlstad FotbollSuleman Zurmati

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.