Viking lyckades inte alls när man mötte Hudiksvall borta i J20 Region väst herr i ishockey. Hudiksvall vann med 10-1 (1-0, 5-1, 4-0).
Hudiksvall tog ledningen efter nio minuters spel, genom Viktor Jonasson på pass av Johannes Malm Nilsson och Melker Strandman. Hudiksvall var starkast i även i andra perioden. Laget vann perioden med 5-1 och ställningen efter två perioder var 6-1.
Hudiksvall fortsatte dominansen i tredje perioden och vann till slut med hela 10-1. Målen i sista perioden gjordes av Ante Lindström, Rasmus Nordén och Viktor Jonasson.
Ante Lindström gjorde ett mål för Hudiksvall och två målgivande passningar, John Sulser stod för två mål och ett assist och Olle Jonsson gjorde ett mål och spelade dessutom fram till två mål.
Hudiksvall har två segrar och tre förluster på de senaste fem matcherna, medan Viking har fem förluster.
Resultatet betyder att båda lagen har oförändrad position i tabellen, Hudiksvall på fjärde plats och Viking sist, på åttonde plats.
I nästa match möter Viking Borlänge hemma på tisdag 31 januari 19.00.