BIK Karlskoga åkte på tredje raka förlusten mot Mora.
– Det behövs oftast fler än ett mål för att vinna hockeymatcher, säger lagkaptenen Gustaf Franzén efter 1–3 i baken hemma i Nobelhallen.
Han tycker att BIK borde ha tagit tillvara på sina chanser bättre.
– Det är en väldigt jämn match. Det tror jag att alla tycker. Tillfälligheter avgjorde, säger ”Frasse”.
BIK hade flera bra möjligheter att kvittera till 2–2, inte minst David Lilja hade en ypperlig möjlighet, innan Mora fastställde slutresultatet i tom kasse.
– Det var synd i slutet, när vi verkligen satte press på Mora, att vi åkte på en utvisning. Det kom av sig då, vårt tryck.
Kvitteringen
BIK hamnade i underläge i mitten av första perioden, när Daniel Ljunggren överlistade Marcus Hellgren Smed, men kvitterade drygt tre minuter senare.
Franzén spelade till Logan Cockerill som i sin tur svarade för en fin aktion från högersidan och spelade in till Gustav Willman Borvik.
– Mycket bra förarbete och distinkt att sätta dit pucken, berömmer den tredje länken i kedjan.
Franzén anser att båda hans kedjekompisar kommit igång starkt efter skador.
– De har blivit bättre och bättre i de fyra–fem senaste matcherna så det känns förstås positivt inför fortsättningen.
Billigt mål
Mora återtog ledningen innan första perioden var slut. Johan Persson gjorde då sitt första av två mål.
– Jag kan förstå att det såg billigt ut. Det kändes även så. Inte minst det målet skulle jag vilja ta tillbaka. Samtidigt ska vi komma ihåg att det går väldigt snabbt ute på isen. Pucken studsade dessutom vilket gjorde det svårt.
Kvar som sexa
Genom förlusten ligger BIK kvar som sexa i tabellen: nu tre poäng efter både Mora och Södertälje. Avståndet ner till närmaste lag under strecket, det som skiljer de sex första från de fyra kommande i tabellen, minskade nu från åtta till sex poäng. Almtuna passerade Östersund den här onsdagskvällen.
Det är de sex första som går direkt till kvartsfinal i slutspelet medan det för sjuan, åttan, nian och tian blir åttondelsfinal som första steg efter grundserien.
– Vi ska studsa tillbaka, säger ”Frasse” och ser redan fram emot fredagens match på Hovet mot AIK.
BIK–Mora 1–3
(1–2, 0–0, 0–1)
Första perioden: 0–1 (10.53) Daniel Ljunggren (Olle Strandell, Anton Heikkinen) spel fem mot fyra, 1–1 (14.04) Gustav Willman Borvik (Logan Cockerill, Gustaf Franzén), 1–2 (18.39) Johan Persson (Fabian Ilestedt, Daniel Ljunggren).
Tredje perioden: 1–3 (19.32) Johan Persson.
Skott: 25–28 (6–9, 10–10, 9–9).
Utvisningar, BIK: 4x2. Mora: 2x2.
Domare: Mikael Holm och David Södermalm.
Publik: 2 077.