Skumtomtar, senap, must och annat som hör julbordet till.
Det skänker Willys på Våxnäs till Stadsmissionen i Karlstad.
– Vi är beroende av samarbeten, säger kocken Arne Ericson.
Att ensamheten och utanförskapet ökade under och i och med pandemin är känt.
Men trots att pandemin är över fortsätter behovet av stöd och ideellt arbete att öka.
NWT har flera gånger skrivit om Stadsmissionen och deras insats för att hjälpa de som behöver. Senast i helgen berättades om Anton som skänkte matiga baguetter till verksamheten.
Anton, 19, skänker egengjorda baguetter till Stadsmissionen: ”Behovet är stort”Den artikeln fick Richard Svanegård, butikschef på Willys Våxnäs, att vilja hjälpa till ännu mer.
– Vi har samarbetet av Stadsmissionen i två år, så jag hörde av mig till dem för att bygga vidare på det.
Barnfamiljerna blir fler
Det samtalet slutade i att han plockade ihop åtta kassar fullproppade med juliga godsaker. Arne Ericson, ideellt arbetande kock, säger att deras arbete är helt beroende på samarbeten med stans butiker.
– Pandemieffekten är inte över, men nu ser vi att det kommer allt fler barnfamiljer. För dom kan vi också bli en fristad.
Men i takt med att fler konsumenter väljer billigare varor, blir antalet varor som butiker skänker färre.
– Det gör att det blir färre varor till oss och då blir vi mer beroende av bidrag. För ju fler gäster vi har i vår restaurang, desto dyrare blir det för oss, säger Arne Ericson.
Ökar vetskapen
Richard Svanegård säger att Willys på ett riksplan länge har bidragit till verksamheter som Stadsmissionen.
– Och nu skriker alla välgörenhetsorganisationer efter hjälp. Det är hemskt tråkigt att vi hamnat i det här läget efter ett par tuffa pandemi år. Men att vi hjälper till är ett sätt att få upp vetskapen om problemet, säger han och fortsätter:
– Förhoppningsvis finns det fler som kan bidra till Stadsmissionen.
Arne Ericson och kollegan Yngre Oskarsson lyfter med ett leende in kassarna i bilen. Det ska bli julbordsmat till ett stort antal personer.
Ungefär 70 besökare väntar man sig ha på julafton.