Succé på herrsidan i världscuppremiären i skidskytte.
Svenska damerna ville inte vara sämre.
Hanna Öberg, 27, vann premiären överlägset i finländska Kontiolax. Värmländskan Linn Persson slutade på 13 plats.
På herrsidan slutade världscuppremiären med succé då Martin Ponsiluoma vann distanstävlingen.
När premiärveckan fortsatte med damerna i finländska Kontiolax blev det återigen en blågul framgång – och det i form av Ponsiluomas sambo Hanna Öberg.
Efter fjärde och sista skyttet, med endast en bom totalt, lämnade Hanna Öberg vallen med hela 30 sekunder till godo före tvåan, norska Ingrid Landmark Tandrevold.
Väl i mål var Hanna Öberg 36,5 sekunder före Landmark Tandrevold.
– Så skönt, så fort jag sköt första serien och det var en nolla tänkte jag: "Nu är jag inne i tävlingen", säger Öberg till SVT.
Elvira Öberg blev näst bästa svenska på en nionde plats. Linn Persson såg länge ut att gå mot en pallplats, men sköt bort sig i sista skyttet med två bom. Det blev till slut en 13 plats för värmländskan, över två minuter bakom segrande Hanna Öberg.
Linn Persson om Öbergs seger i mixade zonen:
– Fantastiskt, jättekul. Vilken start vi får, säger hon.
För segern får Öberg 163 100 kronor i prispengar.
Trea slutade italienskan Lisa Vittozzi, drygt tre sekunder bakom Landmark Tandrevold.