Hoppa till huvudinnehållet

Ensamstående med vuxna barn vill också ha extra pengar till jul

Publicerad:
Snart har man mer pengar i plånboken som socialbidragstagare med hjälp från olika organisationer och fondmedel än som arbetare, skriver insändarskribenten.
Snart har man mer pengar i plånboken som socialbidragstagare med hjälp från olika organisationer och fondmedel än som arbetare, skriver insändarskribenten. Foto: ANDERS WIKLUND / TT

Detta är en åsiktsartikel och innehållet är skribentens eller skribenternas egna uppfattningar.

Jag läste i tisdagens NWT att det ska betalas ut 500 kronor extra per barn till fattiga barnfamiljer i Karlstad. Då undrar jag om det ska betalas ut till de som inte firar jul? Jag undrar också varför det inte ska betalas ut till ensamstående hårt arbetande människor som har vuxna barn att köpa julklappar till?

Barnfamiljer med försörjningsstöd får mer julpengar: ”Utjämna skillnader”

Snart har man mer pengar i plånboken som socialbidragstagare med hjälp från olika organisationer och fondmedel än som arbetare. Det är något som är snedvridet i detta samhälle!

A

Artikeltaggar

BidragInsändareKarlstads kommun