Hoppa till huvudinnehållet

Mittbacken lämnar Karlstad för nya utmaningar: ”Dags att gå vidare”

Publicerad:
Kardo Aso lämnar Karlstad efter fyra säsonger.
Kardo Aso lämnar Karlstad efter fyra säsonger. Foto: Idrottsfoto.com

Det blev tidigare klart att Success lämnar Karlstad Fotboll efter tre säsonger i klubben.

Nu lämnar nästa man.

Mittbacken Kardo Aso tackar för sig då nya utmaningar lockar.

– Nu är det dags att gå vidare. Kanske blir det en flytt hem till Borås igen, det återstår att se, säger han till klubbens hemsida.

Det blev totalt fyra säsonger för mittbacken i Karlstad – nu lämnar Kardo Aso klubben för nya utmaningar.

27-åringen noterades för ett mål på sina 84 matcher i klubben.

– Åren i Karlstad har varit fantastiska och jag har bara bra minnen att bära med mig, men nu är det dags att gå vidare. Kanske blir det en flytt hem till Borås igen, det återstår att se, säger Kardo Aso till klubbens hemsida.

Klubbchefen P-J Karlsson lyfter inte bara Kardos insatser på planen – utan även de utanför.

– Förutom hans insatser på planen i vårt representationslag, har Kardo i sin roll som frontfigur för Nattfotbollsprojektet tagit ett stort socialt ansvar för klubben och där står vi nu eventuellt inför en stor utmaning att hitta en duktig ersättare till detta viktiga projekt.

Artikeltaggar

BoråsIF Karlstad FotbollKardo AsoKarlstadSport

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.