Det är nu klart hur de tunga posterna fördelas i det nya grönröda styret i Karlstad.
Socialdemokraterna tar ordförandeposter i fyra nämnder, men vilka personer som tar rollerna är ej klart.
– Vi jobbar med det nu, säger socialdemokraternas ordförande i Karlstad Sofia Magnusson.
Under torsdagskvällen blev det det nya styret i Karlstad helt klart. Den nya kommunstyrelsen klubbades i fullmäktige och Linda Larsson (S) blir dess ordförande.
Hon kommer nu tillsammans med Centerpartiet och Miljöpartiet styra Karlstad i minoritet och sätter punkt för det tolv år långa blågröna styret i kommunen.
Nu är partierna också överens med varandra om vilka tunga ordförandeposter som respektive parti får.
Socialdemokraterna erhåller ordförandeposten i arbetsmarknads- och socialnämnden, barn- och ungdomsnämnden, vård- och omsorgsnämnden och stadsbyggnadsnämnden.
Andre vice ordförande-posten tar partiet i miljönämnden, gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden, kultur- och fritidsnämnden och teknik- och fastighetsnämnden.
Vilka personer i partiet som tar rollerna är ej klart.
– Vi jobbar med det nu. Valberedningen arbetar intensivt med nomineringarna från alla S-föreningarna, säger socialdemokraternas ordförande i Karlstad Sofia Magnusson.
Miljöpartiet får ordförandeposterna i teknik- och fastighetsnämnden, kultur- och fritidsnämnden och miljönämnden.
Andre vice ordförande får partiet i arbetsmarknad- och socialnämnden.
Även här finns det inga namn att presentera.
– Det är en process vi har nu i partiet, säger Per-Inge Lidén (MP).
Centerpartiet tar ordföranderollen i drift- och servicenämnden och gymnasie- och vuxenutbildningsnämnden.
Och andre vice ordförande får partiet i barn- och ungdomsnämnden, stadsbyggnadsnämnden och vård- och omsorgsnämnden. Centerpartiet har inga namn att presentera ännu.
Oppositionspartierna tilldelas de första vice ordförande-posterna i nämnderna.
Läs mer om maktskiftet i Karlstad:
Helt klart – här är Karlstads nya politiska styreM-toppen: Karlstads nya opposition – i samarbete med SD