Första jaktdagen i Bogeruds Älgvårdsområde blev en stor lycka för laget och för skytten Patrik Larsson. Aldrig tidigare har en tjur med 16 taggar på sitt horn blivit fälld i Bogerud.
– Gissa om jag hade hög puls under den kvart som älgen höll sig gömd i buskaget, säger Patrik.
Bogeruds älgvårdsområde är på totalt 1800 hektar. I år har man en tilldelning på 3 vuxna älgar och två kalvar. Antalet varierar berättar jaktledaren Per-Olov Svensson.
– De tre sista åren har vi haft en högre tilldelning. Det finns hyfsat med älg i skogen. det har vi märkt av i dag. Det har passerat tre älgar i området, men det har inte gått att skjuta i lägena. Först när den stora älgen visade sig fick en av våra jägare läge för skott. Det är den älg med flest taggar som vi har skjutit i området, vi har haft 10- och 12-taggare, men aldrig en tjur med 16-taggar, säger Per-Olov.
Fick hög puls
Skytten , Patrik Larsson från Fölsbyn är glad, mycket glad när pulsen äntligen har lagt sig.
– Mitt hjärta har verkligen fått motion och ett rejält träningspass i dag kan jag säga. Först händer inget på en bra stund när man sitter på passet. Sedan hör man att älg närmar sig, då stiger pulsen. Först sågs en ko med kalv men de försvann. Men det var en älg kvar som stod i ett buskage, den hade troligen gått med de andra, men blivit kvar. I takt med att jag började räkna taggarna på tjuren steg pulsen ytterligare. Den stod där helt stilla och lyssnade i cirka en kvart. När den sedan tog ett par kliv framåt, fick jag läge att skjuta. Det kändes som full pott, det var min andra älg någonsin, det blir en fin trofé, säger Patrik som är tacksam mot de kompisar som fick honom intresserad av jakt.
– Ingen i familjen har jagat förut, det är inte så vanligt att man får upp intresset då. Men vi har skog och jag gillar att vara ute i naturen. Jag har flera kamrater som är jägare och som till slut fick mig intresserad av jakten. Med jakten kombineras intressena, det har jag aldrig ångrat.
Humor och allvar
Runt brasan vid lunchen diskuteras bland annat den tur och tillika matjord som Patrik så att säga har i sina fickor. Stämningen är god, stundtals rå men hjärtlig och alla får komma till tals. Korvpaketen åker fram, men i brasan syns också stekpannor och smörgåsjärn.
Ylva Kallström steker kolbullar, fläsket fräser i pannan och väntar på smeten. Sonen Albin, 14 år kör egen panna och värjer sig för röken.
– Det är gott och blir lite mer matigt när vi är ute hela dagen, menar hon.
Hon är inne på sitt 25:e år som jägare.
– Jag har varit med på jakten sedan jag var ung och nu är sonen med och lär sig, precis som jag fick göra. Det är roligt när vi kan dela intresset.
Albin nickar instämmande.
– Det är roligt. Vi har suttit på pass och sett en ko och en kalv i dag.
Ett intresse
Julia Ehn, 22 år håller med att intresset ofta går i arv. Hon satt med på pass redan som 7-åring.
– Det är spännande att vara med, samtidigt som det är skönt att vara ute i naturen och få uppleva både lugn och spänning.
Som 18-åring, samma år hon fick vapenlicens, sköt hon sin första älg, vilket är ett minne som består.
– Klart att jag kommer i håg det. Det var väldigt pirrigt! Det var en kviga som kom in på cirka 50 meters håll, det var mycket att hålla reda på med vart hunden befann sig och om skjutriktningen var godkänd. Men till sist kunde jag sätta skott och kvigan föll. Det kändes stort, säger Linnea.
Diskussioner
Vargen är ett inslag som dyker upp i samtalet, detta eftersom det rör sig flera vargar i området.
– I pingst hittade min hund en riven älg i diket inte så långt härifrån. Och för några veckor sedan hade jag en varg i trädgården. Så här rör det sig en del, berättar jägaren Benny Johansson.
Helgens jakt gick enligt plan.
– Vi har två kalvar kvar att skjuta av. Nu ser vi fram emot en helg i november tillsammans med det trevliga jaktlaget, säger Per-Olov Svensson.