Hoppa till huvudinnehållet

Oavgjort för Lagerbielke i återkomsten: ”Steg i rätt riktning”

Publicerad:
Gustaf Lagerbielke var tillbaka på Borås Arena under fredagen.
Gustaf Lagerbielke var tillbaka på Borås Arena under fredagen. Foto: Adam Ihse/TT

Efter ett högdramatiskt slut där Elfsborg missade straff stod det 1–1 på tavlan på Borås Arena när domare Glenn Nyberg satte pipan i munnen för sista gången.

Det blev ingen ny nolla för Gustaf Lagerbielke och hans försvarskollegor, men en stor förbättring jämfört med vårens 0–6-förlust.

– Jag tror inte att Degerfors har tagit poäng i Borås i allsvenskan sedan 1965, säger lånet från Elfsborg.

Degerfors inledde omgång 26 av allsvenskan övertygande och hade bud på mål tidigt. Bland annat var Elyas Bouzaiene inte långt borta med ett distansskott.

– Vi gjorde lite förändringar i formationen och spelade med en fyrbackslinje. Vi tryckte på att gå ut och våga göra våran grej, våga spela och hitta ytorna emellan och jag tycker att de första 35 minuterna var riktigt, riktigt bra, säger Gustaf Lagerbielke.

Därefter tog Elfsborg över och var ytterst nära ett ledningsmål innan pausvilan, men Jeff Gal lyckades dyka ned och stöta undan bollen i sista stund.

– I andra halvlek började vi lika bra, sen efter målet tappade vi lite momentum och bjöd in dem lite för mycket i matchen. Vi slog långt i stället för att göra det vi gjorde bra.

Målet gjordes av Diego Campos, efter en tilltrasslad situation nära Elfsborgsmålet i 58:e minuten.

Därefter sattes DIF-försvaret på prov i resten av matchen, när hemmalaget tryckte på för en kvittering. Länge stod sig 0–1, men i minut 84 kunde Oscar Aga nicka in en boll från höger i bortre hörnet.

– Vi hade nog kunnat komma ut lite snabbare på honom. Sen fyllde de på med mycket folk i boxen, så det blev nästan så att vi fick zoona eftersom de var fler än oss. Sen var det ett bra inlägg och en bra nick.

Psykningar

Resten av matchen blev en enda anstormning från Elfsborg, som bara några minuter efter målet tilldömdes straff. Fram stegade Michal Baidoo – som sköt högt över.

Enligt Jeff Gal ska Lagerbielke själv ha psykat sin tidigare lagkamrat inför straffen, något mittbacken inte håller med om.

– Nej det gjorde jag inte. Jag sa inte någonting. Då kanske han hörde fel, men han missade ju så det var bra för oss, säger han och fortsätter:

– Efteråt sa jag ”det är okej, du sätter nästa straff”, men inget innan.

Degerforsbackarna lyckades sedan hålla ut och matchen slutade 1–1.

Känns det som en tappad seger eller vunnen poäng?

– Både och. Det är lite kluvet. På förhand hade man tagit en poäng alla dagar i veckan, men nu i efterhand är det surt när man leder till minut 84.

– Jag tror inte att Degerfors har tagit poäng i Borås i allsvenskan sedan 1965, så det är ju bra. Och förra matchen blev det 0–6, så det var ett steg i rätt riktning.

När Degerfors föll på Stora Valla i våras, var Gustaf Lagerbielke iklädd det gul-svarta stället och det här var första matchen tillbaka på Borås Arena.

– Det var kul. Kul att få träffa och spela mot sina kompisar.

Nästa match för Degerfors är mot Göteborg på torsdag.

– Jag tror att det kommer att bli en tuff match. Göteborg är lite i en svacka och vi har presterat bra, så det kommer att bli en match med mycket kamp och det gäller att vi sliter lika mycket som i de senaste sju matcherna. Då tror jag att vi har en chans att vinna.

DIF-målvaktens glädje efter grova straffmissen: ”Det här var jätteviktigt”DIF:s bästa mot Elfsborg: ”Storspelade”Degerfors kryssade mot Elfsborg – så var matchen minut för minutAndreas Holmberg: ”Inte helt hundraprocentigt nöjd”En poäng för Degerfors efter dramatik – Elfsborg missade straff på stopptid

Artikeltaggar

BoråsBorås ArenaDegerforsDiego CamposDifElyas BouzaieneFotbollGlenn NybergGöteborgGustaf LagerbielkeJeff GalOscar AgaSportStora Valla

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.