Hoppa till huvudinnehållet

Nu inleds förhandlingarna mot mannen som misstänks ha groomat tonårsflickan

Publicerad:
På tisdagen beslutar Göteborgs tingsrätt om den misstänka gärningsmannen ska häktas eller inte. Foto: Viktor Sunnemark

Den värmländska tonårsflickan är fortfarande försvunnen.

Nu inleds häktningsförhandlingen mot den man som misstänks för att tagit kontakt med henne i sexuellt syfte.

Mannen har tidigare döms för våldtäkt mot barn.

Tonårsflickan från Värmland är fortfarande inte funnen. Det var i torsdags vid lunchtid som hon lämnade sin skola och försvann.

Hon satte sig på ett tåg till Göteborg. Biljetten bekostades, enligt uppgifter till NWT, av en man bosatt i stadsdelen Biskopsgården i Göteborg.

Samma man har sedan i helgen suttit anhållen misstänkt för kontakt med barn i sexuell syfte, även kallat grooming. Han misstänks inte ha med flickans försvinnande att göra.

Mannen misstänks för att ha tagit kontakt med den värmländska tonårsflickan i sexuellt syfte.
Mannen misstänks för att ha tagit kontakt med den värmländska tonårsflickan i sexuellt syfte. Foto: Viktor Sunnemark

På tisdagsförmiddagen inleds förhandlingarna om huruvida mannen ska häktas.

– Det råder förundersökningssekretess, men jag kan säga att min klient förnekar brott. Det har hållits ett förhör i lördags och då framkom det, säger den misstänkte mannens försvarare Jan-Otto Meijer.

Ser du någon möjlighet att din klient kommer att misstänkas för ytterligare rubriceringar senare i utredningen?

– Ingenting som tyder på det just nu.

Jan-Otto Meijer försvarar den misstänkte mannen.
Jan-Otto Meijer försvarar den misstänkte mannen. Foto: Viktor Sunnemark

Den misstänkta gärningsmannen har tidigare straffats för våldtäkt mot barn och avtjänat ett treårigt fängelsestraff.

Även åklagare Joanna Larsen, som leder förundersökningen, är på plats i Göteborgs tingsrätt. Hon hänvisar till att hon finns tillgänglig för frågor efter häktningsförhandlingen.

Joanna Larsen.
Joanna Larsen. Foto: Viktor Sunnemark

Letar fortfarande

Missing people har inlett ett sökande efter den försvunna tonårsflickan. Under måndagskvällen samlades en stor grupp människor och sökte efter henne i Biskopsgården.

På tisdagsmorgonen meddelade organisationen att insatsen kommer att fortsätta.

Missing peoples besked: Sökandet efter försvunna flickan fortsätterPolisens uppmaning till flickan: ”Ge dig tillkänna”Flickans försvinnande skakar Göteborg: ”Tänk om det hade varit mitt barn”Här inleds sökandet efter flickan: ”När ett barn är involverat, då ska de fram”

Artikeltaggar

BiskopsgårdenBrottBrott, lag och rättFörsvunna tonårsflickanGöteborgGroomingHäktningsförhandlingVåldtäktVärmlands län

Så här jobbar NWT med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.