Räddningstjänsten har under söndagsmorgonen ryckt ut på inte mindre än fyra olika containerbränder i Kristinehamn. Någon naturlig orsak till bränderna har inte hittats, och polisen letar nu efter pyromanen.
Den första branden skedde i en container vid Vipans förskola på Östermalm vid 08.20-tiden. Räddningstjänsten ryckte ut och släckte branden, som inte spred sig.
En knapp timme senare kom nästa larm, då brann det precis nedanför E18 vid Lagmansgatan/Karlagatan. Även här kunde containerbranden släckas fort, och räddningstjänsten återvände till stationen.
Halvtimmen senare fick man rycka ut ännu en gång till Kurlandallén, där en tredje container stod i brand. Inte heller denna gång blev det någon långvarig brand utan räddningstjänsten kunde snabbt släcka den.
Polisen är nu inkopplade och letar efter den potentiella pyromanen.
– Vi har patruller i området som kommer luska i detta. Men om i inte får några iakttagelser så är det oerhört svårt. Vi är intresserade om man har sett något nu på morgonen, och i så fall är det 114 14 som gäller, säger Mats Öhman, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Uppdatering: Vid 10.20-tiden larmades räddningstjänsten om en fjärde containerbrand, denna gång på Karlagatan. Släckningsarbetet var snabbt avklarat.
Texten kan komma att uppdateras.