Vrålande motorer, sprutande grus och en ivrigt påhejande publik.
I helgen avgjordes veteranfordonstävlingen Hot rod rumble på Flottuvan.
Av alla deltagare fanns en tjej med i startlistan – Johanna Carlsson. För henne kom dock medverkan som en chock, om än positiv.
– Min pappa anmälde mig i smyg! berättar hon.
Morgonens regn har gjort grusbanan på motorstadion hal. Det märks speciellt i den skarpa, avslutande kurvan där förarna har svårt att styra sina fordon rätt. Istället för vänster är det lätt att det här går rakt fram, ut i den höstfärgade grönskan.
I år är det runt 35 deltagare som samlats på platsen för att både roa sig själva och den allt mer tillströmmande publiken.
Precis som vanligt är tävlingen en så kallad regularitetstävling – här har farten ingen betydelse, de två heaten som deltagarna kör ska istället genomföras på så lika tid som möjligt.
Alla hjälper alla
Dock tycks själva tävlingen vara det sekundära i sammanhanget, gemenskapen och motorintresset det primära. Istället för att hålla igen på gasen frestar det allt för många att trycka plattan i mattan för att få höra uppskattningen från publiken.
Och om något går sönder under huven är hjälpen inte långt borta – här är deltagarna inte konkurrenter utan likasinnade motorentusiaster.
– Man mår så bra av att vara här, lyssna bara på glädjen! säger en förbipasserande åskådare medan hon med kameran i högsta hugg fotar de fina, speciella och ibland udda ekipagen. En del av fordonen är så gott som helt i original, andra är som speakern uttrycker det, vråltrimmade.
Speakern har även rätt i en annan sak – här känns det inte i öronen när de gamla veteranfordonen lämnar startplattan – utan i hela kroppen.
En av alla dagens startande är Johanna Carlsson från Hammarö. Hon delar bil med sin pappa Stellan Carlsson, en orange Impala med svarta detaljer från 1965. Det var också han som kuppade in henne i tävlingen.
– Det är första gången jag är med och kör här. Och jag visste faktiskt inte att jag skulle vara med, det var inte förrän en kompis sa att hon sett mitt namn i startlistan på Facebook, berättar Johanna.
Gokart och dragracing
Hon är dock ingen novis när det kommer till motorsport – som barn började hon med gokart, numer kör hon dragracing.
– Men då går det bara rakt fram, då är det inte så mycket svängar som här! Men det är jättekul, jag ser det just som det - en kul grej, för jag vet redan nu att jag inte kommer att vinna!
Resultat Hot rod rumble 2022:
2-3 hjul: 1) Stefan Asp, Alingsås, 2) Svante Larsson, Säter, 3) Kiggen Andersson, Alingsås.
Oldstyle: 1) Alec Lif, Upplands-Väsby, 2) Torgny Trell, Karlstad, 3) Stefan Hugosson, Karlstad.
Classic: 1) Stefan Olsson, Munkfors, 2) Robin Hurpa, Filipstad, 3) Tord Nordin, Storfors.