Det var Anton Älvstrand från Charlottenbergs tur att gå upp och tävla om en plats i Idol under torsdagskvällen. Tyvärr räckte hans insats inte hela vägen. Nu får han hoppas på ett Wildcard från juryn.
– Värmlänningen med det största av leenden, så presenterade Per Lärnström Anton Älvstrand under kvalfinalen.
Anton Älvstrand var sist att sjunga under torsdagsprogrammet. Innan Anton Älvstrand klev på scen för att sjunga berättade han att man inte behöver komma från storstäderna för att lyckas.
– Det betyder jättemycket att gå vidare, när jag har lagt ner så mycket tid på det här och det faktiskt ger resultat. Jag vill visa att man inte behöver komma från storstäderna, titta här sitter jag. Kör ditt race.
Idol-Anton: ”Jag har charm och dialekt”Anton Älvstrand som sjöng Fånga en ängel med Ted Gärdestad sågades av Juryn.
– Det var rena allsången. Det är inte det vi letar efter. Det här var som en repa i vinylen, sa Kishti Tomita.
Anders Bagge tyckte att sången var bra, men att Anton inte kommit vidare i sitt scenspråk.
– Sången var jättefin och du tolkade låten jättebra. Men du har inte kommit vidare på scen, du stod mest och stampa.
Även Alexander Kronlund instämde i kritiken.
– Du klarade inte av att leverera, men du har en härlig personlighet.
På juryns hårda ord svarade Anton Älvstrand:
– Publiken talar sitt klara språk. Jag ville visa en show och jag är nöjd. Jag förstår vad juryn säger, men jag är nöjd.
Till det svarade Per Lärnström
– Färjestad leder mot 3-2 mot Växjö, bara det är en bra sak.
Trots att Anton Älvstrand inte röstades vidare av svenska folket finns en sista chans. Juryn kan ge honom ett wildcard.
Klara Almström och Sebastian Rydgren tog sig vidare under torsdagsprogrammet.
Under veckan har de andra värmlänningarna Ida Hallquist och Luka Nemorin gått vidare till höstens säsong av Idol. Veckans kvalfinal har direktsänts från Kungsträdgården i Stockholm där 24 deltagare har tävlat om 11 platser i programmet.