Oliver Solberg får trots succén i Belgien stå över Akropolisrallyt den här helgen, men är tillbaka bakom ratten på fabriks-Hyundaien till Nya Zeeland om tre veckor.
I det klassiska grekiska VM-rallyt torsdag–söndag måste Solberg enligt avtalet lämna plats för Dani Sordo, det var redan bestämt. Den spanske veteranen har gjort två inhopp och ska göra två till i de fyra återstående tävlingarna av totalt 13.
– Jag kör alla som är kvar utom Grekland och Spanien. Jag är nöjd med upplägget, men vi får se hur det blir i framtiden, sade Solberg tidigare till NWT.
Kartläsaren Jonas Andersson får försvara den värmländska äran i Akropolisrallyt. Han åker med britten Gus Greensmith i Ford. Duon har bara tagit poäng i fem deltävlingar och ligger elva i VM.
På Nya Zeeland i månadsskiftet är Oliver Solberg, med brittiske kartläsaren Elliot Edmondson, tillbaka tillsammans med teamkamraterna Ott Tänak och Thierry Neuville.
20-åringen från Mitandersfors fick efter en tung period stärkt självförtroende av framgången senast i Belgien, där han satte personrekord i tungviktsklassen i VM med en fjärdeplats.
Anmälningslistan har nyss blivit offentlig och Solberg och Jonas Andersson är de enda svenskarna bland blott 29 ekipage i det avlägsna rallyt som gör comeback i VM.
Frågan är Kalle Rovanperä redan säkrat VM-titeln då. Den 21-årige finländaren i Toyota har chansen redan nu i Grekland, men måste också ha tur med konkurrenternas resultat. Han backas upp av Elfyn Evans och inhoppande Sebastien Ogier.
Efter Nya Zeeland är bara Spanien och Japan kvar.